Kursy finansowane ze środków dotacji Wojewody Mazowieckiego. Курс фінансується за рахунок гранту Мазовецького воєводи.
Czas trwania projektu: 1 marca - 31 maja 2023 r. Odbiorcami było 130 osób z Ukrainy, które przyjechały do Polski po lutym 2022 r. Pomoc polegała na przeprowadzeniu kursów języka polskiego na poziomie B1, przygotowujących do egzaminu certyfikatowego. Celem nauki było podniesienie kompetencji językowych w sprawnościach wymaganych na egzaminie tj. słuchanie tekstu, rozumienie tekstu pisanego, poprawność gramatyczna, pisanie oraz mówienie. Kursy były odpowiedzią na potrzeby osób, które od początku pobytu w Polsce poświęcały czas na naukę języka, starając się o poprawienie swojej sytuacji. Zdany egzamin certyfikatowy jest dokumentem państwowym, który potwierdza znajomość języka polskiego na poziomie B1, uwiarygadnia w oczach potencjalnych pracodawców czy dyrektorów szkół i placówek edukacyjnych oraz w przyszłości chętnym osobom umożliwia staranie się o status rezydenta długoterminowego UE lub uzyskanie polskiego obywatelstwa. Zdobyty certyfikat wzmacnia poczucie pewności siebie i zachęca do angażowania się w pracę, czy różnego rodzaju działania na terenie RP, zmniejsza poczucie niepewności i tymczasowości, co poprawia jakość życia. Brak certyfikatu to często bariera do wykonywania pracy w swoim zawodzie. Beneficjentom programu zapewniono profesjonalne materiały do nauki, wsparcie egzaminatorów oraz dostęp do grupy, w której można zadać każde pytanie dotyczące egzaminu i dowiedzieć się wszystkich najważniejszych rzeczy, poznać strategie, które mogą ułatwić zdanie egzaminu i na pewno zminimalizować stres.
Materiały projektowe do bezpłatnego pobierania
Efektem projektu są bardzo praktyczne materiały dydaktyczne służące doskonaleniu języka polskiego, szczególnie w czasie przygotowania do egzaminu państwowego na poziomie B1. Materiały przygotowali doświadczeni egzaminatorzy z ośrodka Edu&More. (uprawnienia do organizowania egzaminu od 2017 r.) Są to: 1. Wzornik krótkich form pisemnych - przykładowe teksty występujące w części Pisanie 2. Zestawy do ćwiczenia Mówienia - przykładowe zadanie egzaminacyjne z części Mówienie 3. Korespondencja po polsku - najbardziej praktyczne zwroty stosowane w korespondencji elektronicznej (tłumaczenie na język ukraiński) - przydatne w codziennej pracy. Wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie na stronie: polishlanguage.online
Wzbogaceniem projektu były spacery z przewodnikiem po Warszawie
Spacery to ważny kulturowy i socjologiczny aspekt projektu, który pozwala na większą integrację Ukraińców między sobą, ale też na poznanie elementów polskiej tradycji, historii i kultury. Spacery cieszą się dużym zainteresowaniem Beneficjentów. Zaproponowaliśmy: 1. Spacer po terenie getta warszawskiego - 80. rocznica wybuchu powstania 2. Nie tylko Śródmieście, czyli jak polubić Pragę 3. Z wizytą u Króla - rocznica Konstytucji 3 Maja 4. Nie tylko Śródmieście, czyli ciekawe i modne Powiśle. Spacery były prowadzone przez przewodnika z możliwością tłumaczenia na język ukraiński. Każdy z uczestników spaceru otrzymał materiały dydaktyczne. Na spacerach byli obecni lektorzy języka polskiego, gotowi pomóc w trudnościach językowych.
Wśród uczestników projektu, którzy wypełnili ankietę ewaluacji ponad 17% zdecydowało się na zdawanie egzaminu już w czerwcu 2023 r., natomiast na sesję w listopadzie 2023 r. zgłasza się blisko 80%. Jest to sukces projektu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałej pracy i życzymy jak najlepszych wyników na egzaminie. Dziękujemy też lektorom, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem.