FUNDACJA EDU & MORE
  • Strona główna
  • Nasze projekty
    • Pomoc dla obywateli Ukrainy - fundusz FCDO / Mercy Corps
    • Pomoc dla obywateli Ukrainy - Wojewoda Mazowiecki
    • Panowie i Panie. Oto prażanie! - Praga Południe
    • Panowie i Panie. Oto prażanie! - Praga Północ
    • Język polski 2.0
    • read.POLAND! read.HUNGARY!
    • Bezpłatne kursy polskiego
  • o nas
    • Statut
  • nauka polskiego
  • Dla lektorów jpjo
  • Kontakt

​Panowie i Panie. Oto prażanie!
Praga-Południe


​





​

Obraz
Obraz

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski
​w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.



​Tytuł: "Panowie i Panie. Oto prażanie! Praga Południe" - opracowanie gry edukacyjnej dla dzieci, której bohaterami będą wybitni prażanie z Pragi Południe oraz organizacja warsztatów dla rodzin oraz wychowawców i nauczycieli.
Termin realizacji: czerwiec - grudzień 2019
​
O grze „Panowie i Panie. Oto prażanie!”
Celem projektu jest przygotowanie edukacyjnej gry dla dzieci, której bohaterami będą prażanie, zamieszkujący Grochów, Saską Kępę, Gocław, Gocławek i Kamionek, czyli administracyjną Pragę Południe.
Gra zawiera 50 zagadek dotyczących osób, które były związane poprzez miejsce urodzenia, pracy lub zamieszkania z Pragą Południe i swoimi dokonaniami zasłynęły nie tylko w środowisku lokalnym, ale często w całym kraju lub nawet poza jego granicami. Dlatego do korzystania z gry zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i ciekawymi, inspirującymi biografiami.
Gra będzie bezpłatnie przekazywana praskim szkołom podstawowym, placówkom kulturalno-oświatowym oraz uczestnikom warsztatów rodzinnych i tematycznych spacerów.
Autorzy mają nadzieję, że podobnie jak w edycji na Pradze Północ, bohaterowie gry będą budzić zainteresowanie "lokalną ojczyzną" oraz zachęcać do działań na rzecz dobra wspólnego.
​

Pobierz grę i samodzielnie wydrukuj wszystkie lub wybrane karty:

Obraz
karty_panowie_i_panie_praga_poludnie_gra.pdf
File Size: 23750 kb
File Type: pdf
Download File


Warsztaty dla nauczycieli - 28. 10. 2019, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe:


Warsztaty rodzinne - 27. 10. 2019, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe:


Spacery po Pradze-Południe - śladami bohaterów gry „Panowie i Panie, oto prażanie!”:

W ramach projektu odbyły się trzy spacery śladami bohaterów i miejsc związanych z grą „Panowie i Panie. Oto prażanie!” – w dniach:
​​6 października – spacer po Kamionku, 13 października – spacer po Saskiej Kępie, 27 października – spacer po Grochowie
Prowadzenie spacerów: Karol Bulski, Praska Ferajna


Oto bohaterowie zagadek związani z dzielnicą Praga-Południe:
Obraz
„Ojcowie założyciele”:
Zanim praska część Warszawy stopniowo była włączana w granice Warszawy rozwijała się m.in. dzięki właścicielom dóbr. Jednym z nich był bratanek króla Stanisław Poniatowski, który dzieląc Grochów na osiem część przyczynił się do jego rozwoju i uchronił przed konfiskatą zaborców. Inni to: Stanisław Skaryszewski proboszcz pierwszej prawobrzeżnej parafii na dzisiejszym Kamionku i założyciel miasteczka Skaryszew, Emil Brühl właściciel części Grochowa, filantrop, Marcelli Zyznowski vel Żyznowski dzierżawca folwarku Kamionek oraz osadnicy holenderscy Wolframowie i niemiecki pionier ogrodnictwa Witold Zajdel.

Ludzie pióra:
Poeci i pisarze: Miron Białoszewski, Tadeusz Borowski, ikony swojego pokolenia, poeci, ale też twórcy piosenek: Agnieszka Osiecka i Edward Stachura. Pisarz, który przybliżył polskim czytelnikom antyk Zygmunt Kubiak oraz duet pisarski, który pokazał życie Ludzi Krainy Śniegu i Lodu - Alina i Czesław Centkiewiczowie. Ponadto autor pierwszej monografii Grochowa Józef Poliński,  tłumaczka literatury pięknej Maria Skibniewska, autorka pierwszego podręcznika do nauki francuskiego Natalia Osterloff oraz redaktor
i twórca nowoczesnego polskiego dziennikarstwa Bruno Kiciński.

Znakomici sportowcy:
Mistrzyni olimpijska Kamila Skolimowska, bokserzy Piotr i Maciej Mizerscy, motocyklowi mistrzowie, a także twórcy polskiego skutera „Osa” Stanisław i Krzysztof Brunowie, pływaczka i sędzia sportowa Józefa Czuperska, himalaista, którego celem było rozsławianie Polski poprzez umieszczanie biało-czerwonej flagi na niezdobytych szczytach Andrzej Zawada oraz Leszek Rylski jeden z założycieli UEFA oraz w czasie wojny organizator i uczestnik tajnych rozgrywek piłkarskich.

Zasłużeni lekarze:
Hanna i Ludwik Hirszfeldowie – żona pediatra i mąż bakteriolog, nominowany do nagrody Nobla za odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego, co uratowało życie wielu noworodkom. Jemu też zawdzięczamy oznaczenie grup krwi. Oboje przeżyli warszawskie getto, gdzie skutecznie walczyli z epidemią tyfusu. Ponadto farmaceuta Adolf Gąsecki – wynalazca tabletek przeciwbólowych „z kogutkiem”.

Artyści:
Jan Cybis - malarz, pedagog, którego imienia nagrodę do dziś przyznaje się malarzom, Teresa Roszkowska – malarka i scenografka, ale też dobry duch Saskiej Kępy. Aleksander Żabczyński – powiedzieć o nim aktor to za mało, bo trudno znaleźć przedwojenny film bez jego udziału. Zygmunt Hübner –  znakomity aktor, reżyser i dyrektor teatrów: Wybrzeże w Gdańsku, Starego w Krakowie i Powszechnego w Warszawie, który nadal nosi jego imię.
Porównywany z Chopinem i Szymanowskim Witold Lutosławski, znakomity kompozytor, który opuścił Saską Kępę ze względu na przeszkadzający mu w pracy hałas oraz
Mieczysław Fogg - pieśniarz Warszawy, w którego repertuarze było ponad dwa tysiące utworów.  
Do grona artystów można też zaliczyć architektów: Macieja Nowickiego, Bohdana Lacherta, twórców najdłuższego łamanego bloku w Warszawie - Zofię i Oskara Hansenów oraz architekta krajobrazu, projektanta parku Skaryszewskiego Franciszka Szaniora.

Przedsiębiorcy:
Listę otwiera Jan Wedel, syn Emila, któremu rodzinna firma zawdzięczała światowy rozgłos, a tysiące zatrudnionych osób dobre warunki życia. Ponadto piekarz Teodor Rajchert, Alzatczycy Geberowie, którzy prali i farbowali tkaniny z całej Warszawy, Henryk Kolberg – założyciel fabryki produkującej lupy i lornetki, czyli późniejszych Polskich Zakładów Optycznych, a bliżej współczesności - 
założyciel wytwórni bombek Jan Fogiel oraz organmistrz Zygmunt Kamiński, którego rodzinna firma od lat buduje organy, a na Pradze Południe można je podziwiać w kościele na Placu Szembeka.
W tym miejscu można też wymienić inżynierów wynalazców, np. konstruktora silników samolotowych Tadeusza Tańskiego, producenta liczników elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego, budowniczego twardych nawierzchni Władysława Trylińskiego oraz braci Borkowskich, produkujących w fabryce na Kamionku lampy, żyrandole i piorunochrony.
​
Politycy i żołnierze:
W tym gronie są
działacze Polskiej Partii Socjalistycznej Kazimierz Pużak i druga żona Józefa Piłsudskiego Aleksandra Piłsudska, dwóch generałów: Józef Chłopicki, dowodzący najbardziej krwawą bitwą powstania listopadowego – o Olszynkę Grochowską oraz Tadeusz Kutrzeba – dowódca wrześniowej bitwy nad Bzurą. Pułkownik Jan Szypowski – jeden z dowódców Powstania Warszawskiego i porucznik Barbara Kolińska - łączniczka, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

​
​Partnerzy projektu:
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

​​Partnerzy społeczni:
  • Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy
  • Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy
​
  • Szkoła Podstawowa nr 60 im. Powstania Listopadowego
  • Szkoła Podstawowa nr 72 im. Przyjaciół Grochowa
  • Szkoła Podstawowa nr 120 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pułków Piechoty  "Dzieci Warszawy"
  • Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 135 im. Marii Kownackiej 
  • Szkoła Podstawowa nr 141 im. mjr Henryka Sucharskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 143 im. Stefana Starzyńskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 163 im. Batalionu "Zośka"
  • Szkoła Podstawowa nr 168 im. Czesława Niemena
  • Szkoła Podstawowa nr 185 im. UNICEF
  • Szkoła Podstawowa Nr 215 im. Piotra Wysockiego
  • Szkoła Podstawowa Nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty  im. Tadeusza Kościuszki
  • Szkoła Podstawowa Nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida
  • Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg - Zarembiny
  • Szkoła Podstawowa nr 373 im. Ignacego Jana Paderewskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 375 im. Orląt Lwowskich
  • Szkoła Podstawowa nr 397 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej

  • Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 im. dr. Henryka Jordana
  • Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Warszawa Praga - Południe
  • Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga południe m. st. Warszawy


​Patroni medialni:
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz



​Osoby zaangażowane w realizację projektu:
 
Fundacja Edu & More:
Dorota Gruza – autorka pomysłu, koordynator działań projektowych, autorka tekstów zagadek, dziennikarka i politolożka.
Związana rodzinnie z Pragą, szczególnie z adresem Targowa 62, gdzie jej babcia, Janina Fonder, przez wiele lat prowadziła sklep
i pracownię koszul męskich.
Agnieszka Pabiańczyk – autorka tekstów zagadek, dziennikarka, polonistka, by na zawsze polubić Pragę wystarczyła jej prowadzona 
w radiu Warszawa Praga  w latach 1996 - 2001 audycja Spacerkiem po Pradze.

Praska Ferajna:
Karol Bulski – autor tekstów zagadek, organizator spaceru po przemysłowej części Pragi, przewodnik po Warszawie, varsavianista, dziennikarz m.in. Skarpy Warszawskiej. 

Muzeum Warszawskiej Pragi:
Jolanta Wiśniewska – autorka tekstów zagadek, starszy kustosz w Muzeum Warszawy. Zajmuje się historią społeczną, historią codzienności, prowadzi badania nad historią rodzin warszawskich. W Muzeum Warszawskiej Pragi prowadzi projekt „Prawobrzeżni”, w ramach którego gromadzone są materiały biograficzne dotyczące osób i rodzin związanych z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta. Projekt zaowocował m.in. wystawą „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne” (2016) oraz realizowanym od 2015 roku cyklem spotkań poświęconych wybranym sylwetkom prażan.

Z Pragą za pan brat:

Monika Wesołowska – prażanka od urodzenia, filolog klasyczny i archeolog, pracownik Polskiej Akademii Nauk, wychowawca w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD na Pradze-Północ, edukator w Muzeum Warszawskiej Pragi. Interesuje się historią i architekturą praską. Bada dokumenty związane z Ksawerym Konopackim i ulicą Targową. Realizuje projekt Z Pragą za pan brat.

​oraz:

Beata Frankowska – opowiadaczka, animatorka i autorka warsztatów dla muzealników i edukatorów, związana z grupą opowiadaczy Studnia O, trenerka sztuki opowiadania i performatywnego czytania – prowadząca w ramach projektu warsztaty dla nauczycieli, wychowawców świetlic, edukatorów ​i pracowników bibliotek z Pragi Północ w Muzeum Warszawskiej Pragi.


Emilia Galecka – pedagog, wychowawca świetlicy, nauczycielka w „Klubiku Integracyjnym” dla dzieci z autyzmem. Animatorka kultury: prowadzi zajęcia i warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych –  prowadząca w ramach projektu warsztaty dla nauczycieli, wychowawców świetlic, edukatorów ​i pracowników bibliotek z Pragi Północ w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz warsztaty rodzinne w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Tomasz Kopka – niezwykle zdolny grafik i rysownik, na co dzień związany z branżą reklamową.


KONTAKT


Adres

ul. Nowogrodzka 44/7
00-695 Warszawa
NIP: 7010482671

telefon

22 622 14 41

Email

fundacja@eduandmore.org
  • Strona główna
  • Nasze projekty
    • Pomoc dla obywateli Ukrainy - fundusz FCDO / Mercy Corps
    • Pomoc dla obywateli Ukrainy - Wojewoda Mazowiecki
    • Panowie i Panie. Oto prażanie! - Praga Południe
    • Panowie i Panie. Oto prażanie! - Praga Północ
    • Język polski 2.0
    • read.POLAND! read.HUNGARY!
    • Bezpłatne kursy polskiego
  • o nas
    • Statut
  • nauka polskiego
  • Dla lektorów jpjo
  • Kontakt