Kursy finansowane ze środków dotacji Wojewody Mazowieckiego. Курс фінансується за рахунок гранту Мазовецького воєводи.
Czas trwania projektu: 4 lipca - 30 września 2022 r.
W Punkcie Informacyjno - Doradczym Wojewody Mazowieckiego przy ul. Nowy Świat 15/17 udzielana była bezpłatna pomoc humanitarna, doradcza, prawna, psychologiczna i edukacyjna. Każdy, kto przybył do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie mógł znaleźć tu wsparcie. Fundacja Edu&More odpowiedzialna była za kursy języka polskiego dla dorosłych, nastolatków i dzieci. Przeprowadzono blisko 1200 lekcji polskiego, z których skorzystało ponad 300 osób. Kursy były prowadzone na podstawowym oraz początkującym poziomie i służyły przełamaniu bariery komunikacyjnej. Odpowiadając na potrzeby cudzoziemców, prowadzono też konwersacje branżowe, których celem było zapoznanie ze słownictwem z dziedzin, w których często są poszukiwani zagraniczni pracownicy. Zrealizowano kursy dla dzieci w wieku 7-10, 11-13 lat, dla nastolatków oraz dla dorosłych.
Dziękujemy Wszystkim Pracownikom z biura Wojewody Mazowieckiego, Fundacji Dziedzictwa Narodowego i innych organizacji zaangażowanym w projekt. Dziękujemy też lektorom fundacji, którzy wykazali się nie tylko profesjonalizmem, ale też empatią i wrażliwością.
Tak uczyły się osoby dorosłe.
A tak uczyły się dzieci (trochę inaczej).
Zamknięcie punktu przy ul. Nowy Świat - czas na podsumowania i podziękowania. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie organizacje działające w projekcie. Byli także obecni przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewoda Mazowiecki, Pan Konstanty Radziwiłł.
Przedłużenie projektu: 3 października - 31 grudnia 2022 r.
W związku z dużym zapotrzebowaniem na kursy polskiego i koniecznością podnoszenia językowych kwalifikacji Ukraińców fundacja realizuje kolejne kursy polskiego. W 20 grupach jest prowadzona nauka w trybie stacjonarnym, weekendowym i zdalnym. Planowane jest przeszkolenie ponad 250 osób. Oprócz kursów uchodźcy biorą udział w branżowych konwersacjach, które służą nabraniu pewności językowej na tematy specjalistyczne, tj. praca w gastronomii, agencja pracy, praca w dziale rekrutacji, branże: medyczna, budowlana, dekoratorska, ogrodnicza, edukacyjna i wiele innych. Ważnym kulturowym aspektem projektu są tematyczne spacery po Warszawie: 1. Szlakiem legend warszawskich 2. Powązki Warszawskie 3. Ku Niepodległości Spacery są prowadzone przez przewodnika z możliwością tłumaczenia na język ukraiński. Każdy z uczestników spaceru otrzymuje materiały dydaktyczne, by utrwalić wiedzę językową i kulturową.